pic_01.jpgpic_02.jpgpic_03.jpgpic_03a.jpgpic_04.jpgpic_05.jpgpic_06.jpgpic_07.jpg

Muzeum pivovarnictví - otevírací doba

logo muzeum 

Od 18. 12.  2020 bude muzeum uzavřné.
Do opětovného otevření nebude probíhat ani zasílání suvenýrů poštou.

Kontaktní osoba:   průvodce Karel Vošta 
Telefon:  604 670 476 nebo 393 033 240 
E-mail:   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
 úterý - sobota 12:00 - 16:00
 pondělí a neděle zavřeno

 mimo sezónu (1.10. - 30.4.)

 pondělí - pátek 12:00 - 16:00
 sobota a neděle zavřeno

 Vstupné

  

 Děti to 140cm, důchodci nad 65 let, TP, ZTP, ZTP/P

zdarma

 Dospělí

30 Kč

Tiskové zprávy - Muzeum pivovarnictví

logo rop

3. tisková zpráva
Muzeum pivovarnictví
CZ. 1.14/3.1.00/29.02908

V Táboře se otevírá Muzeum pivovarnictví!!

Ke svému konci dospěla rekonstrukce historických sklepení pod měšťanským domem „U Lichviců“, dnes spíše známém jako Beseda na Žižkově náměstí v Táboře. Sklepní prostory s novou expozicí otevřou návštěvníkům své dveře v pátek 18. prosince tohoto roku. Projekt podpořený evropskými penězi je u konce a právě v těchto dnech se ladí poslední detaily na slavnostní otevření. 

A jak to vlastně bylo dříve s vařením piva v Táboře? Určitě tato i mnoho dalších otázek milovníků historie i milovníků českého piva ponouká k návštěvě ojedinělých prostor pod táborským náměstím. Jedná se o koncepční projekt, který propojí prohlídku táborských katakomb s muzeem pivovarnictví. V budoucnu bude tento projekt pokračovat i instalováním minipivovaru, kde má v plánu iniciátor projektu, Střední škola obchodu, služeb a řemesel a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Tábor, Bydlinského 2474, vařit dvakrát až třikrát do týdne své vlastní pivo pro zpestření nabídky hostům školní restaurace sídlící v přízemí objektu.

„Je škoda, že ve městě Táboře tradice vaření piva zanikla. Až do 80. let 20. století to přitom neodmyslitelně patřilo k Táboru. Tímto projektem chceme nejen jako škola, ale i jako Táboráci ukázat všem, kteří zavítají do našeho města, že jsme ještě nezapomněli, jaké to bylo, když se Táborem linula nasládlá vůně sladu. Díky evropské pomoci se nám daří tyto vzpomínky oživit a přiblížit je i současné mladé generaci,“ říká ředitel školy Jaroslav Petrů a závěrem ještě dodává, „v budoucnu, když nám bude štěstí přát, plánujeme zřídit vedle muzea i minipivovar, čímž bychom vrátili pivovarnictví zpět do Tábora a rozhodně by minipivovar zatraktivnil studijní nabídku naší školy. Pevně doufám, že se nám to společnými silami podaří zrealizovat.“

Muzeum pivovarnictví bude do hlavní sezony otevřeno každý všední den od 12 do 16 hodin. Do konce roku bude vstupné pro všechny zdarma, od nového roku bude pak poplatek za dospělou osobu činit 30 Kč a děti budou mít vstup zdarma. „Pro zpestření nabídky návštěvníkům plánujeme i doprovodoný program, který bude zahrnovat přednášky o historii pivovarnictví a dalších táborských zajímavostech, výstavy a workshopy. Pevně doufáme, že tím vytvoříme pěknou doplňující nabídku pro rozvoj turistického ruchu v Táboře a nabídneme všem návštěvníkům, ať už malým nebo velkým, velmi zajímavé a poutavé akce,“ přibližuje koncept muzea jeho zaměstnankyně Kateřina Bartoňová.

Projekt „Muzeum pivovarnictví Tábor“ s reg. číslem CZ.1.14/3.1.00/29.02908 byl zrealizován za přispění Regionální operačního programu NUTS II Jihozápad. 


 logo rop

2. tisková zpráva
Muzeum pivovarnictví
CZ. 1.14/3.1.00/29.02908

Projekt "Muzeum pivovarnictví Tábor" vrátí pivovarnickou tradici zpět do Tábora

Vaření piva neodmyslitelně patří k české kultuře a k české historii. Jak se nejstarší nápoj světa vařil dříve a jak dnes? Co je na pivu zdravé a co naopak? A jak je město Tábor propojeno s pivovarnickou tradicí? Tyto a mnohé další otázky a zajímavosti zodpoví nově vznikající expozice vsazená do táborského sklepení!!

Na Žižkově náměstí v historickém domě U Lichviců z 15. století právě finišuje projekt Muzeum pivovarnictví Tábor (CZ.1.14/3.1.00/29.02908) spolufinancovaný ze zdrojů Evropské unie. Iniciátorem tohoto projektu je Střední škola obchodu, služeb a řemesel a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Tábor, Bydlinského 2474.

Projekt je součástí širšího konceptu rozvoje střední školy, která se rozhodla využít dům U Lichviců doslova od sklepa až po střechu. V tomto domě dnes sídlí školní restaurace, v níž vykonávají praktickou výuku studenti oborů kuchař - číšník a hotelnictví. V prvním patře bylo právě vybudováno středisko praktického vyučování pro obor cukrář a ve sklepení bude umístěno nové muzeum piva.

„Je škoda, že ve městě Táboře tradice vaření piva zanikla. Až do 80. let 20. století to přitom neodmyslitelně patřilo k Táboru. Tímto projektem chceme nejen jako škola, ale i jako Táboráci ukázat všem, kteří zavítají do našeho města, že jsme ještě nezapomněli, jaké to bylo, když se Táborem linula nasládlá vůně sladu. Díky evropské pomoci se nám daří tyto vzpomínky oživit a přiblížit je I současné mladé generaci," říká ředitel školy Jaroslav Petrů a závěrem ještě dodává, „v budoucnu, když nám bude štěstí přát, plánujeme zřídit vedle muzea i minipivovar, čímž bychom vrátili pivovarnictví zpět do Tábora a rozhodně by minipivovar zatraktivnil studijní nabídku naší školy. Pevně doufám, že se nám to společnými silami podaří zrealizovat."

 Mgr. Jaroslav Petrů

Ve sklepení Restaurace Beseda vznikají nové výstavní prostory

Předmětem nového projektu Střední školy obchodu, služeb a řemesel a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Tábor, Bydlinského 2474 je vybudování interaktivní expozice Muzeum pivovarnictví. Pro tyto účely budou nově zrekonstruovány dosud nevyužívané a veřejnosti nepřístupné sklepní prostory nemovité kulturní památky Měšťanského domu Restaurace Beseda na Žižkově náměstí v Táboře. Tento projekt je financován ze zdrojů Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad – prioritní osa Rozvoj cestovního ruchu, oblast podpory Rozvoj infrastruktury cestovního ruchu.

Celý projekt svou náplní a lokalizací propojuje několik rovin: bude prodloužena trasa táborských katakomb, které začínají pod budovou radnice a lemují celé náměstí až k Restauraci Beseda. Končit budou právě ve sklepních prostorách restaurace v Muzeu pivovarnictví. Návštěvníci katakomb, případně pouze muzea, budou moci po prohlídce vystoupat přímo do školní restaurace, kde si odpočinou u něčeho dobrého.

Celkově jde o zajímavý kulturně-edukační projekt podporující praktickou výuku studentů oborů kuchař a číšník a zároveň zajišťující atraktivitu města po stránce cestovního ruchu mimo hlavní sezónu, nebo za nepříznivého počasí.